W niniejszym opracowaniu przyjęto następującą strukturę podsystemu dochodów z pracy:
– płaca (salary),
– bodźce krótkookresowe (short-term incentives),
– bodźce długookresowe (long-term incentives),
– świadczenia pracownicze (employee benefits),
– świadczenia menedżerskie (perquisites)6.
Struktura i wielkość podsystemu dochodów z pracy powinna być, zgodnie z zasadami efektywnego motywowania, zróżnicowana i dostosowana zarówno do potrzeb podmiotu motywującego, jak i motywowanego. Wyniki badan przeprowadzanych w wielu krajach wskazują na występowanie czynników wpływających w różnym stopniu tak na strukturę dochodów z pracy, jak i na wielkość poszczególnych elementów, np: po stronie firmy: – wielkość mierzona:
– zyskiem,
– liczbą zatrudnionych,
– majątkiem,
– zyskowność firmy,
– branża,
– stopień uzwiązkowienia,
– technologia produkcji,
– forma własności,
– system zarządzania, po stronie menedżera: _ wiek menedżera,
– kwalifikacje,
– staż w firmie lub w branży
– płeć
– stanowisko
Znaczenie poszczególnych elementów podsystemu dochodów z pracy w zależności od stanowiska w strukturze organizacyjnej prezentuje tabela 1 i rysunek 1. W miarę awansu pionowego, któremu towarzyszy wzrost poziomu dochodów z pracy, można zaobserwować:
– zmniejszający się udział płacy i świadczeń pracowniczych,
– rosnące znaczenie trzech pozostałych elementów.
Przyczyną spadku znaczenia płacy jest korzyść, jaką odnosi firma, uzależniając poziom dochodów z pracy menedżera od wyników przez niego osiągniętych, a ponadto w wielu przypadkach korzystniejsze dla pracownika jest rozwiązanie polegające na uzyskiwaniu dochodu w innej formie niż gotówka.
Należy jednak podkreślić, iż tendencja przedstawiona w tabeli 1 jest tylko modelem opracowanym w odniesieniu do gospodarki amerykańskiej i uwzględnia jedynie poziom dochodów z pracy, pomijając znaczenie innych czynników.
Jak pokazują doświadczenia, badania zasad, struktury i poziomu dochodów zpra- cy menedżerów są bardzo utrudnione, głównie z powodu znacznego zróżnicowania w zakresie wynagradzania oraz traktowania wszelkich informacji dotyczących dochodów menedżerów jako poufne8.
Leave a reply