Oferta SMG/KRC skierowana jest do wszystkich podmiotów gospodarczych z wyłączeniem tych, które chcą robić badania polityczne czy społeczne. Ponadto SMG/KRC nie zajmuje się retail audit, monitoringiem wydatków na reklamę – ponieważ robią to specyficzne firmy, do których są odsyłani klienci. Firma dostosowuje się do potrzeb klienta, a także stara się je kształtować poprzez wprowadzanie własnych pomysłów. Wprowadziliśmy badanie psychograficzne, które jest nowym sposobem myślenia o konsumentach, nie tylko w przekroju na wiek i płeć, ale także ze względu na ich zainteresowania itd. Teraz wszyscy klienci domagają się segmentacji psychograficznej i badań na młodzieży – myśmy to wykreowali. Przez takie działania kształtujemy także konkurencję, bo muszą się do nas dostosować – mówi jeden ze wspólników. Klienci przeznaczający duże budżety na badania mogą także liczyć na niższe ceny.
Każdy klient kontaktuje się z jednym zespołem badawczym, przy czym nie jest to suchy stosunek handlowy, ale personalna współpraca osób, które sobie ufają – jak to ujął jeden z właścicieli. Dla wzmocnienia tego efektu szef zespołu badawczego obsługującego danego klienta jest dobierany m.in. ze względu na oczekiwania klienta co do osoby szefa (dla niektórych najważniejsza może być bezpośredniość, podczas gdy inni cenią podejście bardziej „naukowe”). Prezes wskazuje na trzy segmenty klientów:
– skorumpowany – niewielki, z tymi nie mają nic wspólnego, nie stają do przetargów, ponieważ z góry wiadomo, że zostały one ustawione:
– klienci pozostający w związkach monogamicznych lub dobrze ułożonej poligamii – w tym segmencie walka konkurencyjne nasila się okresowo, przeważnie raz do roku, kiedy ogłaszany jest przetarg:
– segment ciągłych przetargów – tutaj toczy się nieustanna walka konkurencyjna.
Standard pomiaru oglądalności poszczególnych witryn (PBI – Polskie Badania Internetu) opanował w 2002 roku inny konkurent: SMG prowadzi natomiast badanie użytkowników internetu Net-Track.
Leave a reply