Powstanie firmy Alpinus

Firma Alpinus została założona w czerwcu 1990 roku jako spółka joint venture. Wśród założycieli było trzech polskich himalaistów: Artur Haj- zer (prezes), Janusz Majer (wiceprezes), Ryszard Warecki (udziałowiec) oraz Albrecht von Dewitz – niemiecki przedsiębiorca, właściciel i prezes dużej niemieckiej firmy „outdoorowej” vauDe.

Alpinus rozpoczął działalność od tzw. przerobu uszlachetniającego, czyli od produkcji plecaków, namiotów i śpiworów na licencji firmy vauDe. Cała produkcja szła na eksport do Niemiec. Von Dewitz jako współwłaściciel przekazał nowo powstałej firmie know-how, technologie, materiały, rozpoznanie rynku dostawców i kooperantów, zamówienia oraz, co najważniejsze, kapitał i poręczenia kredytów w bankach niemieckich. Dzięki temu firma od początku mogła się dynamicznie rozwijać. Już po roku zatrudnienie wzrosło z 5 do 25 osób.

W roku 1991 szefowie Alpinusa chcieli wprowadzić produkowane towary na rynek polski. Polska z 38 milionami konsumentów, z rozwijającą się gospodarką, z rosnącą liczbą sklepów sportowych i z „wygłodniałym” rynkiem była doskonałym miejscem, aby rozwijać sprzedaż. Początkowo wprowadzono do sklepów sportowych te same wyroby, które były produkowane dla vauDe i pod tą samą marką. Wysoka cena tego sprzętu oraz brak działań marketingowych nie przyciągnęły wystarczająco wielu miłośników outdooru. Po złych doświadczeniach niemiecki współwłaściciel był sceptycznie nastawiony do dalszych prób wprowadzania wyrobów vauDe na rynek polski, jednak zarząd firmy nie poddał się i postanowił wprowadzić na rynek krajowy tańsze wyroby według własnych projektów pod własną marką Alpinus.

Postanowiono stworzyć kolekcję bardzo specjalistyczną, o wysokiej jakości i średnio wysokiej cenie przeznaczoną dla wąskiego grona odbiorców – dla osób zajmujących się wspinaczką. Założono, że Alpinus będzie firmą specjalistyczną, niszową na rynku polskim i zagranicznym.

Na przełomie 1992 i 1993 roku część produkcji Alpinusa zaczęła być eksportowana do Szwajcarii i Francji. Dzięki znajomościom z czasów wspólnych wspinaczek udało się ulokować małe ilości towarów w zaprzyjaźnionych, specjalistycznych sklepach sportowych.

Rok 1993 przyniósł dodatkowo podpisanie umowy licencyjnej z firmą W. L. Gore & Associates. W ramach tej umowy Alpinus może szyć swoje wyroby (m.in. kurtki) z wodoodpornego materiału Goretex.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>